Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
Cricket Southern Bayside Division 1 7 7 Dec 19 Bayside
75 JE Fletcher 32  M Morris 4/11 JM Walker 3/35 N Karunarathne 2/4
def by Murrumbeena
7/76(cc)  M Guruge 3/22 B Mcmanus 2/7
Highett Reserve (Main oval - Turf) 
Cricket Southern Bayside Division 3 7 7 Dec 19 Murrumbeena
7/187 Z Goold 65* J Williams 34 CH Uralagamage 34 MC Goold 27  A Chawla 2/23 K Suri 2/26 L Bremner 2/29
def Carnegie
8/186(cc) T Grandhi 52 R Kumar 31 C Clancy 30 T Rabari 25  Z Goold 5/23 I Khan 2/30
Murrumbeena Park (Peter Robertson Oval - Turf) 
Cricket Southern Bayside Division 6 6 7 Dec 19 Mordialloc
166 D Frencham 30 J Barden 27  D Hay 4/23 ND Paranagama 2/17
def Murrumbeena
6/143 L Hardham 43 D Hay 31  P Heenan 2/23 L Bowles 2/27
Bonbeach Sports Reserve (Bonbeach Oval #3 - Turf) 
Cricket Southern Bayside One-Day Division 1 (Sat) 9 7 Dec 19 Parkdale
4/129 W McLaughlin 48* TD Spencer 44  
def Murrumbeena
120  S Murray 4/28 T Kilpatrick 2/25 S Hiscock 2/28
Shipston Reserve (Oval #1 - Turf) 
CSB T20 Competition 2 26 Nov 19 Carnegie
121  M Morris 4/18 J Smith-Butler 2/20
def by Murrumbeena
2/122 M Morris 59*  
Koornang Park 
Under 15B Friday - Ray Cleary Shield 5 29 Nov 19
6 Dec 19
Murrumbeena (Maroon)
86  O Pender 3/11 N Kassaby 2/12
def by Toorak-Prahran (Gold)
7/155 J Risseeuw 46 J Klotz 34*  P Cramer 2/4 J Anstee 2/23
Duncan Mackinnon Reserve (North Oval) 
Under 13 Friday - Stuart King Shield 5 29 Nov 19
6 Dec 19
Mt Waverley
84  O Hillemacher 3/1 M Frost 2/2
def by Murrumbeena (Maroon)
5/173 J McInerney 31* O Hillemacher 28*  J Mills 3/28
Fregon Reserve 
Under 13 Friday - David Williams Shield 5 29 Nov 19
6 Dec 19
Murrumbeena (Blue)
7/149(cc) M Newman 28* R Fourna 25*  
def Toorak-Prahran (Gold)
129  M Newman 2/10
Murrumbeena Park (Oval 2) 
Under 11 Saturday - Tim Hogan Grade 9 7 Dec 19 Mt Waverley (Oxley)
8/254(cc) J Foster 42*  
def Murrumbeena (Blue)
19/109(cc)  B Mills 4/13 M Murray 4/14 O Murray 3/9 J Foster 3/13
Mount View Primary School 
Under 11 Saturday - Ken Davis Grade 9 7 Dec 19 Clayton District (2)
4/121(cc)  
def Murrumbeena (Gold)
9/109(cc)  R Patel 2/3
Keeley Park (Oval #2 - West) 
Under 11 Saturday - Ken Davis Grade 9 7 Dec 19 Murrumbeena (Maroon)
6/144(cc)  LM Holuigue 2/14
def Toorak-Prahran (White)
11/111(cc)  C Allan 2/6 A Desai 2/7 R Daly 2/9 I Pickering 2/12
Murrumbeena Park (Oval 2) 
Under 11 Saturday - Ken Davis Grade 9 7 Dec 19 Murrumbeena (Silver)
17/117(cc)  S Narasimha 4/9 A Vijayakumar 2/8 V Vinod 2/12
def by Mt Waverley (Sturgeon)
8/171(cc) R Singh 29*  J Carrie 3/8 E Hawkins 2/23
Murrumbeena Park (Oval 2) 
Under 13 Sunday - Tim Boyce Shield 5 1 Dec 19
8 Dec 19
East Malvern Tooronga (Red)
21  R Parton 2/1 S Briggs 2/5
def by Murrumbeena (Gold)
154 J Hunter 26*  G Sheehan 2/12
Basil Reserve (Oval 2 - East) 
Under 13 Sunday - Lester Giminez Shield 5 1 Dec 19
8 Dec 19
Murrumbeena (White)
8/75(cc)  R Kapoor 2/1 ND Liyanage 2/10
def by Mt Waverley (Frampton)
4/154(cc) S Nayak Karopady 37* A Ubale 25*  H Mills 2/8
Duncan Mackinnon Reserve (North Oval) 
Under 13 Sunday - Lester Giminez Shield 5 1 Dec 19
8 Dec 19
Maccabi AJAX (Raiders)
5/118(cc) N Gomo 34*  J Welcome 2/14
def by Murrumbeena (Silver)
7/122(cc) S Darvell 63*  J Cabelli 2/7 N Gomo 2/9
Caulfield Park (Oval 6) 
Under 11 Sunday - John Doig Shield 9 8 Dec 19 Murrumbeena
v Maccabi AJAX (Red)
Murrumbeena Park (Oval 2) 
Under 17 Sunday - Robert Ary Shield 5 1 Dec 19
8 Dec 19
Mazenod OC
6/197(cc) HA Kannan 67 N D'Souza 38 MR Mountain 26* TK Kuruwita 26  F Squire 3/58
def Murrumbeena (Maroon)
54  L Goodger 5/5 MR Mountain 3/21
Glen Huntly Park 
Under 15A (turf) Sunday - Iain Giles Shield 5 1 Dec 19
8 Dec 19
Murrumbeena (Gold)
189 W Parkin 43 S Hawkins 33  
def Moorabbin (Red)
84  H McInerney 3/5 P Chivers 2/7
Lord Reserve (Lord Reserve #1 - Turf) 
Under 15B (turf) Alan Taylor Shield 5 1 Dec 19
8 Dec 19
Maccabi AJAX (Titans)
9/186 N Lowinger 53* J Shub 39* J Weller 30  J Fairweather 4/15 E Daly 2/25
def Murrumbeena (Blue)
119 LH Emms 32 I Desai 31  Z Milner 2/6 A Fell 2/7 J Haeata 2/22
Albert Park (Gary Smorgan Oval) (Oval 9) 
Under 15 T20 Challenge Cup - East Div 1 1 Dec 19 Mt Waverley
drew Murrumbeena
7/99  A Roach 3/13 A Kaul 2/10
Jordan Reserve 
Under 13 T20 Challenge Cup - East Div 2 8 Dec 19 Murrumbeena
9/85(cc)  
def by East Malvern Tooronga
5/147(cc)  
Basil Reserve (Oval 1 - West)