Share:
 

Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
Cricket Southern Bayside Division 1 SF 9 Mar 19
10 Mar 19
Murrumbeena
81 J Williams 26  H Dale 4/25 MJ Allen 3/0
def by Aspendale
179 L Hulett 49 S Kat 48*  TE Kelly 6/41 DJ Parkinson 2/13
Murrumbeena Park (Peter Robertson Oval - Turf) 
Cricket Southern Bayside Division 3 GF 16 Mar 19
17 Mar 19
Carnegie
2/104 S Nageswara Rao 38* L Middag 27*  
def Murrumbeena
101 L Hardham 32*  K Suri 3/25 R Jain 2/18 GR Murphy 2/30
Koornang Park 
Cricket Southern Bayside Division 6 15 23 Feb 19
2 Mar 19
Murrumbeena
110 T Dennis 33  D Rajaratram 4/27 H Gerrard 2/9 H Attwell 2/36
def by Port Melbourne
3/230(cc) G Eime 83 J McNiece 68 RN Swaffield 33*  
Glen Huntly Park 
Cricket Southern Bayside One-Day Division 2 (Sat) SF 9 Mar 19 Bentleigh
8/154(cc) R Mott 39 D McNamara 28  D Prasad 3/21 P Carter 2/23
def Murrumbeena
9/121 H Adapa 26  M Foot 3/36 D McNamara 2/14 D Mullane 2/18
McKinnon Reserve (Main Oval - Turf) 
Under 17B Sunday - Stephen Zayler Shield 9 17 Feb 19 Clayton District
3/138(cc) K Sharma 46* PS Gaba 34 T Salwathura 32  
def Murrumbeena Maroon
119 ND Eyres 40 H Schindler 26  K Sharma 3/19 KS Bachhal 2/11 J Singh 2/25
Namatjira Park 
Under 15B Friday - Ray Cleary Shield 9 15 Feb 19 Murrumbeena Blue
5/64  
def by Notting Hill-Brandon Park
4/131(cc)  J Anstee 2/4
Duncan Mackinnon Reserve (North Oval) 
Under 13A Friday - Don Bienvenu Shield 9 15 Feb 19 Malvern Hazelwood
2/125(cc)  O Hillemacher 2/5
def Murrumbeena Silver
52  T Wenzel 4/13 J Smith 2/6 N Smith 2/11
Stanley Grose Reserve 
Under 13 Friday - Stuart King Shield 9 15 Feb 19 Murrumbeena Blue
6/64(cc)  D Ojha 2/6 M Bolledla 2/14
def Carnegie Gold
27  R Fourna 2/2
Murrumbeena Park (Oval 2) 
Under 13 Friday - David Williams Shield GF 7 Mar 19
8 Mar 19
Toorak-Prahran Purple
6/107(cc)  S Briggs 2/18
drew Murrumbeena Maroon
107 S Briggs 41  S Yuvaraj 2/8
Fawkner Park (South) (CS1 - Synthetic 1) 
Under 11 Saturday - Ken Davis Grade 14 23 Feb 19 Toorak-Prahran Colts
20/63(cc)  J Welcome 8/3 L McFarland 4/4 N D'Mello 4/7
def by Murrumbeena Gold
5/236(cc) S Darvell 34* L McFarland 30*  T Bird 2/26 L Weaver 2/28
T.H. King Oval 
Under 11 Saturday - Ken Davis Grade 14 23 Feb 19 Murrumbeena Maroon
11/210(cc) L Yankov 25*  H Lewis 4/15 T Hunt 2/10 L Watkin 2/21
def Toorak-Prahran White
14/167(cc)  R Daly 6/14 HM Cashman 3/24 D Langham 2/14
Murrumbeena Park (Oval 2) 
Under 11 Saturday - Ken Davis Grade 14 23 Feb 19 Toorak-Prahran Purple
6/166(cc) S Yuvaraj 26*  
def Murrumbeena Blue
14/107(cc)  L Southey 3/8 M Johnston 2/3 J Humphery-Smith 2/4 J Laurie 2/16
Ferrie Oval 
Under 11 Saturday - Tim Hogan Grade 14 23 Feb 19 Glen Waverley Gold
2/121(cc)  
def by Murrumbeena White
7/122(cc)  S Thotawatta 2/25
Lum Reserve (Main Oval - West Oval) 
Under 15A (turf) Sunday - Bruce Dowland Shield GF 10 Mar 19
17 Mar 19
Murrumbeena Gold
97 T Noonan 39  C Hankin 3/13 J Smith 2/6 J McElhone 2/8 J Gandolfo 2/22
def by East Malvern Tooronga
167 K Jayasuriya 37 C Hankin 32 PJ Maillard 28  KT Rossiter 5/11
Percy Treyvaud Reserve (Oval 1 - Turf) 
Under 15B (turf) Alan Taylor Shield 9 17 Feb 19 Murrumbeena Maroon
3/48(cc)  AF Callander 2/1
def by Oakleigh Townsend
2/132(cc) DI De Silva 51* TJ Reid 42*  
Lord Reserve (Lord Reserve #1 - Turf) 
Under 17 Sunday - Robert Ary Shield GF 10 Mar 19
17 Mar 19
Murrumbeena Gold
7/106 MO Delaney 40* SG Boontjes 29*  N Anaan 4/12
def MHSOB
104  J Coplestone 3/4 S McInerney 2/14 O Lowe 2/18
Melbourne High School 
Under 15 T20 Challenge Cup - West Div 3 3 Feb 19 Carnegie
2/47  
drew Murrumbeena
Lord Reserve (Lord Reserve #3 - Synthetic (West)) 
Under 13 T20 Challenge Cup - West Div 3 3 Feb 19 Murrumbeena
3/58  S El Shorbagy 2/13
drew Carnegie
East Caulfield Reserve (East Caulfield Reserve #1 - South East Oval)